How to grow cherries in the garden?
Wiśnie to najbardziej powszechne drzewa owocowe uprawiane w Polsce. Nie tylko prezentują się bardzo atrakcyjnie, ale również już w lipcu przynoszą obfite owoce. Uprawa wiśni nie jest trudna, ale wymaga nieco uwagi. Warto więc dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o drzewka wiśniowe w ogrodzie.
Jak prawidłowo uprawiać wiśnie w ogrodzie?
Wiśnię kupimy w niemal każdej szkółce drzewek owocowych. Przed zasadzeniem musimy zadbać o odpowiednie stanowisko dla drzewka. Powinno być słoneczne, a jednocześnie lekko osłonięte od wiatru. Jedno drzewko powinno mieć zapewnione przynajmniej 10m² powierzchni. Zdecydowanie nie powinniśmy sadzić wiśni w ogrodach, które znajdują się w zagłębieniach terenu, ale doskonale będą rozwijać się i owocować na niewielkich wzniesieniach. Zimą należy uważać na przymrozki, które mogą uszkodzić kwiaty. Przed posadzeniem drzewa wiśniowego dobrze jest też sprawdzić jakość gleby. Najlepsze jest podłoże piaszczyste lub gliniasto-piaszczyste. Zdecydowanie należy jednak unikać gleby ciężkiej czy mokrej. Przed posadzeniem drzewka należy nawieźć glebę obornikiem, kompostem lub nawozami mineralnymi.
Uprawiając wiśnie w ogrodzie, należy uważać na przymrozki, które mogą zniszczyć delikatne wiśniowe kwiaty. Co więcej, drzewka mogą zostać zaatakowane przez choroby takie jak drobna plamistość liści czy brunatna zgnilizna owoców. Niekiedy pojawia się również rak bakteryjny.
Należy też pamiętać o odpowiednim podcinaniu drzewek wiśniowych. W pierwszym roku trzeba zaplanować podcięcie wszystkich bocznych pędów, nie przycina się jednak pędu głównego. W kolejnych latach wiśnie nie wymagają podcinania. Trzeba jedynie sprawdzać, czy wiśnia wyprowadza proste boczne pędy i usuwać pędy martwe, krzyżujące się lub rosnące do środka korony.
W polskich ogrodach najczęściej uprawia się wiśnie sokówki, które wyróżniają się ciemnymi owocami i barwiącym miąższem. Drugą popularną odmianą są wiśnie szklanki, które mają przezroczysty, niebarwiący miąższ o skórce w kolorze niezbyt intensywnej czerwieni.