Využití vegetativních podnoží v zahradnictví
Podkładka to określenie ukorzenionej rośliny, na której szczepi się lub okulizuje odmianę szlachetną innej rośliny. Stosowanie podkładek wegetatywnych w ogrodnictwie jest w związku z tym metodą uszlachetniania upraw. Termin podkładka używany jest także jako definicja jednego z dwóch komponentów rośliny uszlachetnionej. Drugim z nich jest uprawna odmiana szlachetna, czyli zraz. Sprawdźmy, czym są podkładki wegetatywne i w jaki sposób wykorzystuje się je w ogrodnictwie i sadownictwie.
Zdrowy i silny system korzeniowy
Podkładka zrasta się z odmianą szlachetną w wyniku procesu szczepienia. Polega on na sztucznym połączeniu dwóch odrębnych organizmów roślinnych, w wyniku którego powstaje zupełnie nowy organizm roślinny. Nowy organizm roślinny łączy w sobie cechy zarówno podkładki, jak i odmiany szlachetnej. W ten sposób hodowca ma możliwość rozwijać podkładkę w pożądany sposób. Podkładka zapewnia nowej roślinie zdrowy i silny system korzeniowy. To właśnie dzięki niej drzewo lub krzew szybciej wchodzą w okres owocowania, a jakość owoców i regularność owocowania stają się bardziej zadowalające. Podkładka wpływa nie tylko na siłę i wzrost rośliny, ale także na jej długowieczność.
Biorąc pod uwagę sposób rozmnażania, podkładki stosowane w ogrodnictwie i sadownictwie możemy podzielić na podkładki wegetatywne i podkładki generatywne. Podkładki wegetatywne przygotowywane są z wegetatywnej części rośliny, czyli z korzenia. To najpowszechniejszy rodzaj podkładek, wykorzystywany przez sadowników.
Zwiększenie produkcji i jakości owoców
Ponad 80% produkowanych w Polsce podkładek to podkładki wegetatywne. Najlepsze podkładki wegetatywne muszą być wolne od wirusów, wiroidów i fitoplazm. Takie podkładki można wykorzystać do zakładania plantacji matecznych. W produkcji podkładek wegetatywnych najczęściej stosuje się rozmnażanie przed odkłady pionowe lub poziome. Podkładki wegetatywne sprawiają, że roślina szybciej zaczyna owocować przy jednoczesnym ograniczeniu siły jej wzrostu. Mniejsze drzewka można skuteczniej zabezpieczyć przed szkodnikami i łatwiej jest zbierać z nich owoce. Stosowanie podkładek wegetatywnych w ogrodnictwie to doskonały sposób na zwiększenie jakości owoców. Można za ich pomocą produkować drzewka o określonej sile wzrostu, porze wchodzenia w okres owocowania, plenności i wytrzymałości na mróz. Wyrównanie genetyczne to największa zaleta podkładek wegetatywnych, nic zatem dziwnego, że w nowoczesnym ogrodnictwie stają się dużo bardziej popularne niż podkładki generatywne.
Należy przy tym jednak pamiętać, że podkładki wegetatywne są słabo odporne na mróz, bardzo często wymagają podparcia i mają dość duże wymagania glebowe. Niedogodności te rekompensowane są jednak możliwością zwiększenia produkcji owoców. Na tej samej powierzchni można posadzić trzy razy więcej podkładek wegetatywnych niż generatywnych.