Zastosowanie podkładek wegetatywnych
Chcesz, aby twoje rośliny posiadały zdrowy i silny system korzeniowy? A może zależy ci na zwiększeniu produkcji oraz jakości owoców? Zaopatrz się w podkładki wegetatywne, czyli ukorzenione rośliny, na których szczepi się lub okulizuje odmianę szlachetną innej rośliny, co prowadzi do uszlachetniania upraw. Mianem podkładki określa się również, obok zrazu, jeden z dwóch komponentów rośliny uszlachetnionej. Sprawdź w naszym wpisie, jakie jest ich zastosowanie.
Jakie są zalety podkładek wegetatywnych?
Przede wszystkim podkładki wegetatywne wykorzystywane są w procesie szczepienia, czyli łączenia dwóch roślin w celu pozyskania nowej odmiany. Wówczas podkładka zrasta się z odmianą szlachetną, dzięki czemu powstała roślina łączy w sobie cechy podkładki oraz odmiany szlachetnej, przy czym to właśnie podkładka gwarantuje powstałej odmianie zdrowy, rozwinięty i silny system korzeniowy. Drzewo lub krzew szybciej wchodzą w okres owocowania i dają plony lepszej jakości. W efekcie roślina jest silna, okazała oraz długowieczna. Oferowane przez nas podkładki wegetatywne przygotowywane są, jak sama nazwa wskazuje, z wegetatywnej części rośliny, czyli z korzenia.
Kolejną zaletą podkładek wegetatywnych jest ich pozytywny wpływ na owocowanie rośliny przy jednoczesnym ograniczeniu siły jej wzrostu. Dzięki temu drzewka można łatwiej zabezpieczyć przed szkodnikami, a także łatwiej jest zbierać z nich doskonałej jakości, pyszne owoce.
Jakie są właściwości podkładek wegetatywnych?
Dostępne w naszej ofercie podkładki wegetatywne są wolne od wirusów, wiroidów i fitoplazm. W ich produkcji stosujemy rozmnażanie przed odkłady pionowe lub poziome, co pozwala otrzymywać drzewka o określonej sile wzrostu, porze wchodzenia w okres owocowania, plenności oraz wytrzymałości na mróz. Warto przy okazji zaznaczyć, że same podkładki nie są odporne na mróz oraz wymagają podparcia. Należy również pamiętać o ich wysokich wymaganiach glebowych.
Naszym klientom oferujemy od grudnia do marca podkładki wegetatywne do produkcji jabłoni, grusz oraz wiśni i czereśni.