Jaké ovocné stromy vysadit na podzim?
Sadzenie drzewek jesienią może być dobrym rozwiązanie, ponieważ mają wówczas więcej czasu na przyjęcie się przed zapoczątkowaniem procesu wegetacji. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób i jakie drzewka owocowe warto posadzić przed nadejściem zimy.
Kiedy dokładnie sadzić drzewka owocowe?
Najlepiej zaplanować sadzenie na okres od października do pierwszych jesiennych przymrozków. Wówczas drzewa i krzewy owocowe będą mieć czas na regenerację swoich systemów korzeniowych jeszcze przed nadejściem zimy. Skraca to również czas wiosennej regeneracji. Jesienne drzewa już wczesną wiosną mogą zacząć sprawnie pobierać wodę wraz z substancjami odżywczymi.
Warto jednak pamiętać, że powodzenie jesiennego sadzenia w dużej mierze zależy od panującej pogody. Wiele zależy też od tego, jakie są prognozy w stosunku do nadchodzącej zimy. Jeśli pojawią się duże mrozy, istnieje obawa, że nadziemne części drzew i krzewów ulegną przemarznięciu. Co więcej, problemem może być również brak pokrywy śnieżnej. Jeśli śnieg nie będzie padał, może istnieć konieczność zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem.
W przypadku bardzo wrażliwych gatunków drzew, np. brzoskwiń, wiśni i czereśni, warto rozważyć posadzenie ich na wiosnę. Jabłonie, grusze i śliwy można sadzić jesienią bez większych obaw.
Jak sadzić drzewa owocowe jesienią?
Niezbędne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie gleby. Należy ją przede wszystkim skutecznie odchwaścić, aby niepotrzebne rośliny nie były konkurencją dla nowo posadzonych drzew. Warto również zastosować odpowiednie nawozy mineralne lub organiczne w celu przywrócenia glebie jej prawidłowej struktury i optymalnego pH. Niezbędne jest doprowadzenie gleby do odczynu odpowiedniego dla danych gatunków krzewów owocowych.
Dla zabezpieczenia korzeni i dolnej części pnia nowo posadzonego drzewa, należy przed zimą usypać wokół pnia kopczyk z ziemi o wysokości ok. 30 cm. Co więcej, jeśli drzewka sadzone są na działce położonej w wiejskiej okolicy nieopodal lasu lub łąk, warto zabezpieczyć pnie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zwierzęta, np. zające i sarny. W tym celu zakładamy na pnie osłony z plastiku, grubego papieru lub papieru falistego. Pamiętajmy jednak, że nie należy osłaniać drzewek folią.