Skąd bierze się syrop klonowy?
Syrop klonowy to przysmak, który do niedawna znany był głównie z amerykańskich filmów. Dziś jest powszechnie dostępny i wykorzystywany do przygotowywania smacznych, słodkich deserów. Zastanawialiście się jednak, skąd się bierze syrop klonowy i czy jego nazwa ma rzeczywiście coś wspólnego z drzewem?
Sok prosto z drzewa
Sok klonowy pozyskuje się z drzew. Choć brzmi to być może zaskakująco, są odmiany klonów (klon cukrowy, klon czarny, klon czerwony) są pełne słodkiego soku o charakterystycznym smaku. Jak się go pozyskuje? Pień drzewa nawierca się i w otwór wkłada kranik. Po kranikiem montuje się pojemnik na ściekający z drzewa sok. Jedno drzewo dostarcza nawet do 50 litrów soku w sezonie trwającym 4-8 tygodni. Sok, który się uzyskuje stanowi zaledwie 12% wszystkich soków przepływających przez drzewo. Warto wiedzieć, że do pozyskiwania soków wykorzystuje się drzewa 30-40 letnie. Z jednego drzewa sok można pozyskiwać przez nawet 70 lat.
Słodkie farmy
Klony, z których pozyskuje się sok uprawia się głównie w Ameryce Północnej. Główna produkcja odbywa się w Kanadzie, która jak wiadomo liść klonu ma także w swojej fladze, co dobitnie świadczy o istocie klonów w tamtym rejonie świata. Klony rosną na specjalnych farmach, nazywanych sugarwood lub sugarbush. Przy produkcji syropu klonowego konieczne jest odparowanie soku, który z natury jest dość wodnisty. Chcąc uzyskać gęstą, miodową konsystencję oraz odpowiednie stężenie cukru, gwarantujące odpowiednie zakonserwowanie produktu, sok gotuje się w ściśle określonych warunkach. Farmom klonowym towarzyszą więc słodkie domy (sugar house), a więc budynki, gdzie przeprowadza się wspomniany proces.
Do czego używać syropu klonowego?
Syrop klonowy, powstały z soku klonu pełen jest wartości odżywczych, a dzięki jego zagęszczeniu znajduje zastosowanie w kuchni. Wszyscy słyszeli o amerykańskich naleśnikach, czyli pancakes z syropem klonowym, jednak syrop ten doskonale nadaje się jako dodatek do ciast oraz wypieków, takich jak gofry. Jest znakomitym zamiennikiem cukru, można go zatem używać do herbaty czy kawy, wzbogacając ich smak. Syrop klonowy to także dodatek do mięs i sosów.
Kanadyjskie Złoto – jak bywa nazywany syrop klonowy jest składnikiem podobnym w konsystencji do miodu i jego zastosowanie może być podobne. Ma jednak zupełnie inny, charakterystyczny smak. Jeśli go jeszcze nie znacie – koniecznie musicie to zmienić! A może sami zasadzicie klon w swoim ogrodzie?