Rośliny szczepione – co to oznacza?
Jedną z metod rozmnażania roślin jest ich szczepienie, poprzez łączenie ze sobą odmian o różnych cechach, najczęściej szlachetnych z nieszlachetnymi. Dzięki szczepieniu roślin otrzymujemy ich nowe odmiany, bardziej odporne na choroby, szkodliwe warunki atmosferyczne, a także przynoszące większe i bardziej obfite plony. Wszystkiego, co warto wiedzieć o szczepieniu roślin dowiesz się, czytając nasz wpis.
Kiedy należy szczepić rośliny?
Szczepienie roślin przeprowadza się w określonym terminie, najlepiej przed rozpoczęciem się okresu wegetacji. Większość roślin szczepi się zatem na przełomie stycznia i lutego, z wyjątkiem jabłoni, które rozmnażać należy w marcu, przy czym części rośliny, przeznaczone do szczepienia należy pobrać na początku zimy. Z kolei drzewa pestkowe: czereśnie, wiśnie i śliwy szczepi się od maja do września.
Na czym polega szczepienie roślin?
Szczepienie roślin ozdobnych i owocowych wykonuje się za pomocą specjalnych narzędzi, nazywanych szczepakami lub okulizakami. Są to ostre noże o długim ostrzu, najczęściej składane. Roślina, na której wykonuje się proces szczepienia nazywana jest w fachowej terminologii ogrodniczej podkładką, natomiast część rośliny przeznaczona do szczepienia nazywana jest zrazem. Aby proces rozmnażania rośliny przebiegł prawidłowo podkładka pod drzewa owocowe musi być odporna na mróz, choroby, szkodniki, a także powinna charakteryzować się wczesnością oraz obfitością kwitnienia. Zrazy z kolei pobiera się od roślin matecznych. Podobnie jak podkładki, zrazy powinny być całkowicie zdrowe, nieskażone chorobami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybowymi.
Jakie są stosowane metody szczepień?
Istnieje kilka metod szczepienia, do których należy:
- stosowanie,
- metoda na przystawkę,
- klinowanie,
- kożuchowanie,
- okulizacja,
- zbliżenie.
Metoda przez stosowanie, implementowana w kwietniu, polega na cięciu pod bardzo ostrym kątem zrazu oraz podkładki. Podczas klinowania z kolei zraz ścina się z dwóch stron tworząc klin, a w podkładce wycina trójkątny kawałek drewna. Aby przeprowadzić kożuchowanie należy wyciąć w korze otwór, a następnie rozchylić naciętą korę i włożyć pod nią zraz. Podczas oczkowania, przeprowadzanego latem, natomiast ze zrazu lub z gałązki wycina się oczko i wszczepia je pod korę podkładki. Najrzadziej stosowaną metodą rozmnażania jest zbliżenie, ze względu na konieczność rośnięcia szczepionych drzew obok siebie.
Zapraszamy do naszej szkółki roślin, w której oferujemy szczepione, odporne na choroby i łatwe w uprawie odmiany drzew oraz krzewów owocowych.