Podkładki pod drzewka owocowe. Co warto wiedzieć?
Podkładki lub podkłady pod drzewka owocowe to terminy stosowane w ogrodnictwie i sadownictwie, definiujące ukorzenioną roślinę, na której dokonuje się przeszczepienia gatunku szlachetnego innej rośliny. Podkładki wykorzystywane są w szkółkach sadowniczych, w warzywnictwie i leśnictwie. Spełniają bardzo wiele funkcji, począwszy od zapewniania roślinie systemu korzeniowego, poprzez regulację owocowania, aż do wpływania na jakość plonu. Drzewka owocowe i ozdobne powinny być szczepione na podkładkach tego samego lub blisko spokrewnionego gatunku.
Podkładki pod drzewka wegetatywne czy generatywne?
Podkładki pod drzewka owocowe dzielą się na dwie podstawowe grupy, w których kryterium klasyfikacyjnym jest sposób rozmnażania. Podkładki generatywne uzyskiwane są bezpośrednio z nasion. Siewki z nasion zyskują bardzo silne korzenie, są odporne na mróz i szkodniki oraz stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Niestety, nie ma możliwości przewidzenia, jak intensywnie będą rosły. Ich cechą charakterystyczną jest także późne wchodzenie w okres owocowania.
Można uniknąć tych problemów, inwestując w podkładki wegetatywne. Są one ukorzeniane, czyli uzyskiwane z korzenia – wegetatywnej części rośliny. W sadownictwie stosuje się przede wszystkim podkładki wegetatywne pod drzewka owocowe. Wzrost drzewek na podkładkach wegetatywnych nie jest zbyt silny. Owocują one szybko, wydając owoce bardzo dobrej jakości. Wymagają jednak dużej wiedzy sadowniczej i wyjątkowej troski pielęgnacyjnej, ponieważ są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne i słabą glebę. Mimo wszystko, uprawę z podkładek wegetatywnych uznaje się za bardziej ekonomiczną. Pozwalają one ponad to uzyskać drzewka jednolite genetycznie, co w przypadku produkcji sadowniczej nie jest bez znaczenia.
Odmiany i zalety podkładek pod drzewka
W Polsce najpowszechniejszym gatunkiem, otrzymywanym z podkładek wegetatywnych jest jabłoń domowa. Na podkładkach generatywnych z kolei najczęściej uprawia się grusze, brzoskwinie i morele. Doświadczeni sadownicy mogą samodzielnie wyhodować podkładkę. Alternatywą jest hurtowa sprzedaż podkładek pod drzewka i gwarancja najwyższej jakości produktu. Podkładki pod drzewka owocowe warunkują właściwości użytkowe roślin i dają pewność dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, który będzie w stanie prawidłowo pobierać z gleby wodę i sole mineralne. Decydując się na uprawę na podkładach, nie trzeba się martwić że korzenie zostaną zaatakowane przez szkodniki. Odporność roślin na choroby zwiększa się, podobnie jak zdolności adaptacyjne. W ten sposób można zapewnić roślinie bezproblemowy wzrost i przedłużyć jej żywotność.
Podkładki pod drzewka można również podzielić ze względu na siłę wzrostu. W ten sposób wyróżnia się podkładki silnie rosnące, pół-karłowate, karłowate i super-karłowate. Typową podkładką karłowatą jabłoni dla sadów towarowych jest M9 czyli Żółta z Metz, rozpowszechniona na całym świecie. W Polsce bardzo popularne są jabłonie P22, które zaczynają owocować już w drugim roku po posadzeniu. Wśród gruszy warto wymienić mrozoodporną gruszę kaukaską, a wśród czereśni pół-karłowatą Giselę oraz Colt – idealny do sadów przydomowych. Najpopularniejszą podkładką przy szczepieniu śliw jest zaś ałycza.