Liść klonu jako symbol Kanady
Dlaczego klon?
Lasy stanowią ponad połowę terenu Kanady, gdzie najczęściej spotykanym drzewem jest klon. Naturalnie występuje tam aż 10 jego odmian, przynajmniej po jednej w każdej prowincji. Wśród nich znajduje się:
- Klon cukrowy,
- Klon czarny,
- Klon srebrzysty,
- Klon czerwony,
- Klon górski,
- Klon wielkolistny,
- Klon pensylwański,
- Klon nagi,
- Klon okrągłolistny,
- Klon jesionolistny.
Ostatni rodzaj swoją angielską nazwę zawdzięcza kanadyjskiej prowincji Manitoba.
Drzewa te odegrały znaczącą rolę w rozwoju Kanady. Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w tym kraju jest produkcja drzewno-papiernicza. Szacuje się, że na 1 mieszkańca przypada aż 607 kilogramów papieru, co daje Kanadzie 3 miejsce na świecie. Między innymi dzięki temu surowcowi naturalnemu, dziś Kanada zajmuje siódme miejsce wśród najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.
Płynne złoto Kanady
Nie bez znaczenia pozostaje syrop klonowy. Dla rdzennych mieszkańców, Indian, był on jedynym źródłem cennych węglowodanów w czasie srogich, kanadyjskich zim. Przez to stał się swego rodzaju symbolem przetrwania. W skali światowej Kanada jest odpowiedzialna za 71% produkcji tego przysmaku. Wytwarzany jest nie tylko czysty syrop, ale najróżniejsze produkty z jego dodatkiem – ciastka, herbata, alkohol, a nawet masło. W 2013 roku zysk ze sprzedaży syropu klonowego wyniósł 280 milinów dolarów kanadyjskich, co w przeliczeniu daje 801 milionów polskich złotych. Jego popularność na świecie ciągle rośnie, a więc wzrasta i sprzedaż. Nic więc dziwnego, że ten naturalny zamiennik cukru nazywany jest płynnym złotem Kanady.
Dodatkowo liść klonu widnieje na jednocentowej monecie, koszulkach popularnej drużyny hokejowej, a także był nieodzownym elementem umundurowania kanadyjskich jednostek wojennych w czasie I i II wojny światowej. To tylko potwierdza, jaką ważną częścią tożsamości narodowej oraz kulturowej jest w Kanadzie to piękne drzewo.