Dlaczego bieli się drzewa?
Uprawa drzewek owocowych to wspaniałe hobby, które daje wiele satysfakcji. Niestety, w osiągnięciu dużych plonów często przeszkadzają zagrożenia, takie jak pękanie kory. Jak można temu zapobiegać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Po co bielić drzewka owocowe?
Jednym ze sposobów na zapobieganie pękaniu kory na pniach i gałęziach drzewek owocowych jest wykonywanie tzw. bielenia. Zastosowanie odpowiednich środków sprawia bowiem, że drzewko jest ochronione przed silnym nagrzewaniem w dzień, a następnie szybkim przemarznięciem w nocy.
Dodatkowo bielenie sprawia, że drzewko jest bardziej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zapobiega nie tylko pękaniu, ale poważnym ranom zgorzelinowym, a do tego chroni drzewko przed szkodnikami. Bielenie pni sprawia również, że okres wegetacji nie zaczyna się zbyt wcześnie.
Co warto wiedzieć o bieleniu drzewek owocowych?
Przed przystąpieniem do bielenia drzewek owocowych warto dowiedzieć się, jak wykonać je prawidłowo.
Kiedy należy bielić drzewka, nawet te pochodzące z profesjonalnej szkółki drzewek owocowych? Najlepszym momentem jest druga połowa grudnia, a maksymalnie początek stycznia. Co ważne, wapno powinno utrzymać się na pniu aż do marca, co oznacza, że w razie potrzeby zabieg można powtórzyć.
Bielenie polega na zastosowaniu na pniu drzewa i jego grubych gałęziach mleka wapiennego (wapno palone połączone z wodą, a niekiedy także z gliną). Środek może być nakładany przy pomocy miękkiego pędzla, który pozwoli na szybką, ale dokładną aplikację.
Jakie drzewka owocowe powinny zostać poddane bieleniu? Chodzi o wszystkie drzewa występujące w polskich sadach – jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie, brzoskwinie i morele. Co ciekawe, wapniowanie może zabezpieczyć także krzewy owocowe o grubych pniach.